Υποβολή Αίτησης-Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2024

Οι τελειόφοιτοι μαθητές και οι απόφοιτοι, οι οποίοι θα είναι υποψήφιοι στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2024, πρέπει να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωσης (Α-Δ) συμμετοχής, από την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου μέχρι και την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023.

Κατά την ηλεκτρονική καταχώρηση της Α-Δ στο σχολείο, οι υποψήφιοι θα πρέπει να επιδείξουν Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο.  Επιπλέον οι απόφοιτοι υποψήφιοι θα πρέπει να καταθέσουν Αντίγραφο Απολυτηρίου.  Για τη διευκόλυνση της ηλεκτρονικής καταχώρησης, οι απόφοιτοι μπορούν να προσκομίσουν ακόμη τη Βεβαίωση Συμμετοχής ή το Δελτίο Υποψηφίου των τελευταίων Πανελλαδικών στις οποίες έλαβαν μέρος.

Οι απόφοιτοι που δεν θα λάβουν μέρος στις Πανελλαδικές 2024 και θα είναι υποψήφιοι με το σύστημα 10%, δεν θα καταθέσουν Α-Δ, αλλά θα υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο, μετά τις Πανελλαδικές 2024, στο χρονικό διάστημα που θα οριστεί από το Υπουργείο.  Στην ειδική περίπτωση όπου επιθυμούν να είναι υποψήφιοι με το 10% σε Σχολές που απαιτούν προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ), όπως Στρατιωτικές και άλλες, θα υποβάλουν Αίτηση και θα προσέλθουν για τις ΠΚΕ στς Σχολές αυτές, στο χρονικό διάστημα που εκείνες θα ορίσουν.

Διαβάστε την Εγκύκλιο Α-Δ που παρέχει τις απαραίτητες πληροφορίες

Κατεβάστε την Α-Δ σε doc ή/και σε pdf και Οδηγίες συμπλήρωσης σε doc ή/και σε pdf

Κατεβάστε την Α-Δ για τα 5 Μουσικά Τμήματα σε doc ή/και σε pdf και τον Κατάλογο Μουσικών Οργάνων σε doc ή/και σε pdf

Δείτε τον Πίνακα Πανελλαδικών Εξετάσεων σε doc ή/και σε pdf .